top of page

КУЛЬТУРА ЛИТВИ

 

Культура Литви, що формувалась впродовж багатьох століть: мова, традиції, національні свята – це яскравий приклад самобутності та багатства матеріального та духовного надбання країни. 

Могутня Литовська держава, якою вона була у період Середньовіччя, і що згодом втратила свої позиції була відроджена під тим же ім'ям в ХХ ст. завдяки тому, що її основній етнічній групі – литовцям – вдалося зберегти їх національну індивідуальність, тобто національну культуру, мову, літературу, мистецтво і традиції.

ТРАДИЦІЙНІ ЛИТОВСЬКІ СВЯТА

 

У порівнянні із іншими народами, литовці не мають великий список свят. До свят держави належать: Новий рік (1 січня), День незалежності (16 лютого), День Казюкаса або Святого Казимира (3 березня), День відновлення литовської державності (11 березня), католицький Великдень (квітень-травень), День Матері (перша неділя травня), День туги та надії – пам'ять про початок сталінських репресій (14 червня), Коронація Міндаугаса (6 липня), День всіх святих (1 листопада) або День Велінес, Різдво (25-26 грудня).

16 лютого – дата священна  для литовців, які протягом десятиліть  у радянські часи відзначали  її підпільно. А сьогодні по  усіх містах і селах вивішують  національні прапори. У цей день 1918 року 20 осіб (сигнаторів – народних обранців) - Литовська рада - склали та підписали документ, який містив чотири речення з проханням визнати Литовську державу. Він увійшов в історію як Акт, який проголошував про “відновлення незалежної Литовської держави, заснованої на демократичних засадах, зі столицею Вільнюсом, з відокремленням цієї держави від усіх державних зв’язків з іншими народами”. 1918 року Литовська рада з метою створення держави й аби домогтися її визнання іншими державами навіть обрала короля (Вюртембергського герцога Вільгельма фон Ураха) й вирішила оголосити Литву королівством.

День Казюкаса – народне  свято Литви, під час якого  проводиться ярмарок народних промислів  у Вільнюсі (з 3 по 5 березня) і безліч заходів по всій країні. Найграндіозніша  культурна подія в країні - Національний Фестиваль Пісні, що проходить кожні  п'ять років у Вільнюсі. Більше 100 тис. чоловік і декількох сотень хорів зі всіх країн Балтійського регіону збираються для показу своєї  майстерності.

Зимові свята. Підготовка до зимових  свят починається вже в середині листопада, коли на центральних площах великих і маленьких міст влаштовують  різдвяні ярмарки, а пізніше встановлюють новорічні ялинки. Столиця Литви –Вільнюс в ці дні прикрашається святковою ілюмінацією, магазини змагаються один з одним в оформленні вітрин, а городяни в радісному передчутті заклопотано товпляться у вітрин з подарунками.

Винахідливість у новорічних сюрпризах часом просто вражає: так, кілька років тому, в якості новорічної ялинки у Вільнюсі виступала місцева  телевежа. Безліч гірлянд простягнулося  від її вершини до підніжжя, близько 30 000 різнокольорових лампочок радували своїм сяйвом городян і туристів. Ця імпровізована ялинка і до цього  дня вважається найвищою в світі, оскільки висота телевежі становить  понад 300 метрів.

Літні свята. Ніч культури (Kultūros naktis) представляє нічний Вільнюс у всій красі. Танці під зірками, кінозали на траві, світові інсталяції, вистави на свіжому повітрі - всі засоби хороші для пробудження від культурного сну. Музеї теж не відстають і відкривають свої двері бажаючим просвітитися.

bottom of page